ردگیری تلفن ها و استراق سمع از زمان همه گیر شدن تلفن، چه توسط افراد عادی و چه توسط دولتها، تاریخچه ای طولانی و احتمالا جالب دارد. در ابتدا و زمانیکه تلفنها بصورت سیستمهای آنالوگ طراحی و وظیفه برقراری ارتباط به یک اپراتور داده شده بود، یک اپراتور فضول در یک شهر به مهمترین مرکز خبرگزاری تبدیل شده بود!

ردگیری تلفن ها و استراق سمع از زمان همه گیر شدن تلفن، چه توسط افراد عادی و چه توسط دولتها، تاریخچه ای طولانی و احتمالا جالب دارد. در ابتدا و زمانیکه تلفنها بصورت سیستمهای آنالوگ طراحی و وظیفه برقراری ارتباط به یک اپراتور داده شده بود، یک اپراتور فضول در یک شهر به مهمترین مرکز خبرگزاری تبدیل شده بود!
در دوران حکومت هیتلر، دیکتاتور مشهور آلمان، استراق سمع نه تنها یک امر عادی بود بلکه برای دولتمردان آلمانی یک استراتژی مهم در رزم به شمار می رفت.
شاید یکی از معروفترین موارد مربوط به استراق سمع در دنیا داستان معروف Watergate باشد که ضبط مکالمه تلفنی نیکسون ،رئیس جمهور وقت آمریکا، سبب معروفترین و مهمترین رسوایی یک دولتمرد در این کشور گشت.
البته استراق سمع و ردگیری تلفن ، فقط استفاده های منفی ندارد. ردگیری یک مزاحم تلفنی که شب و روز آسایش یک خانواده را سلب کرده شاید یکی از ساده ترین مزایای یک چنین پدیده ای باشد. همچنین اگر دستگاهی بنوان طراحی کرد که پس از تماس دوستان، توانایی ضبط شماره تلفن آنها را داشته باشد، می تواند یک منشی تلفنی بسیار مناسب برای یک انسان پر مشغله باشد!
● یک راه حل ارزان و مناسب
قیمت مناسب تمام شده، انعطاف پذیری، قابل اعتماد بودن، رشد سریع و بسیاری دلایل دیگر، باعث شده است که امروزه فقط و فقط از جاسوسهای نرم افزاری جهت ردگیری و استراق سمع استفاده شود. حتی شرکتهای مخابراتی عظیم که سابقا از سخت افزارهای پیچیده برای این منظور استفاده می کردند، امروزه نرم افزارهای بسیار ارزان قیمتتر و البته با کارآییهای فوق العاده بالاتر را جایگزین این سخت افزارها نموده اند.
ما قصد داریم در این گفتار، یکی از این نرم افزارها به نام Modem Spy تولید شرکت SoftCab Inc.را به شما معرفی کنیم.
● تواناییهای برنامه
این برنامه می تواند در سه مود مختلف مورد استفاده قرار گیرد:
۱) استراق سمع و ضبط مکالمات بصورت دستی: در این مود می توان در هنگام مکالمه و هر زمان که اراده کنیم، شروع به ضبط یا شنود مکالمه نماییم.
۲) استراق سمع و ضبط تمام مکالمات بصورت خودکار: در این مود می توان با تنظیم مواردی در Modem Spy، برنامه را وادار به ضبط تمام مکالمات وارده نمود.
۳) استفاده در مود منشی تلفنی: در این مود، نرم افزار ما در نقش یک منشی تلفنی، علاوه بر ثبت شماره تلفن تماس گیرنده اقدام به ضبط پیغامهای آنها می نماید.
● بررسی دقیقتر نرم افزار:


همانطور که مشاهده می شود، نرم افزار دارای ۴ منوی File، Action، Plugin و Help است که هر یک از این منوها را شرح می دهیم.
▪ منوی File


۱) Hide Window:
باعث می شود تا پنجره بالا تنها به عنوان System Tray Icon نمایش داده شود. به این ترتیب شخص دومی که به صفحه مانیتور ما نگاه می کند متوجه عمل ما نخواهد شد!
۲) Preferences:
مشخصات کلی درباره چگونگی عملکرد نرم افزار در اینجا تغییر می کند. با کلیک کردن روی این گزینه شکل ۳-۷ باز خواهد شد که دارای ۸ منوی جداگانه خواهد بود که شکل آنها در شکلهای ۴-۷ و ۵-۷ آمده است.
ـ پنجره General:
در این پنجره موارد ابتدایی مثل قابلیت Minimize برای Modem Spy و چگونگی پاک کردن Recordها بررسی می شود.
ـ پنجره Hardware:
جهت تنظیم سخت افزاری خط و Modem بکار می رود.
ـ پنجره Record:
جهت تمام امور مربوط به ضبط صدا اعم از صدای تلفنهای وارده و تلفنهای تماس گرفته شده بکار می رود.
ـ پنجره Caller Id:
در صورتیکه خط تلفن از سیستم مخابراتی Caller ID بهره مند باشد، این پنجره جهت تنظیم آن بکار می رود.
ـ پنجره Save as:
اینکه فایل صوتی را با چه فرمتی ذخیره نماییم در اینجا مشخص می گردد.
ـ پنجره Advanced :
چگونگی برخورد با خطوط اشغال یا عدم پاسخگویی و امثال آن در این پنجره تصمیم گیری می شود.
ـ پنجره Compatibility:
به کمک این قسمت می توانیم برنامه های خاصی را که نیاز به Modem Spy دارند را مشخص کنیم تا در صورت اجرای آن برنامه، Modem Spy بصورت خودکار اجرا شود و موارد مورد نیاز را ذخیره نماید.
ـ پنجره Plugins:
سایت www.modemspy.com با توجه به فناوریهای جدید، اقدام به انتشار برنامه هایی می نماید که قابلیت کار کردن با Modem Spy را دارا می باشد. در صورت استفاده از آنها، این قابلیتها در این پنجره نمایش داده می شوند.
در منوی فایل همچنین مواردی جهت وصل به خط تلفن با دستور Manual .جود دارد. اما نکته جالب در اینجا استفاده از Monitor Phone Calls است که در آن تمام شماره تلفنهای گرفته شده و واصله (در صورت استفاده از سرویس مخابراتی Caller ID) قابل نمایش می باشد.
▪ منوی Action:
در این منو امکان دستور ضبط صدا، بازپخش موارد ضبط شده، توقف ضبط یا پخش، ذخیره فایل صوتی با یک نام جدید، ارسال آن توسط Email و پاک کردن موارد ضبط شده پیش بینی شده است.
▪ منوی Plugin
در منوی Plugins، استفاده یا عدم استفاده از Pluginهایی که در رابطه با آنها در قسمت ۲ صحبت کردیم، قابل انتخاب است.
▪ منوی Help
و نهایتا در منوی Help، می توانیم با استفاده از Contents از Help برنامه استفاده نماییم. در قسمت About مشخصات تولید کنندگان این نرم افزار آمده است. در قسمت Register امکان Register کردن برنامه از طریق اینترنت وجود دارد. البته می توان تنها با وارد کردن Code مورد نیاز که در CD ضمیمه آمده است نیز این کار را انجام داد. در قسمت Upgrade نیز می توان نسخه های جدید Modem Spy را از سایت شرکت تهیه نمود.
● انتهای کلام!
در صورت نیاز به اطلاعات جامعتر، علاوه بر استفاده از Help در برنامه Modem Spy می توانید به سایت www.modemspy.com مراجعه فرمایید.

prdev