قبل از این رونمایی مایکروسافت در مورد  ویندوز ۷  بشدت مخفی کاری می کرد اما با این رونمایی مشخص شد که سیستم عامل جدید مایکروسافت دارای تغییرات عمده ای از زمان ویندوز ۹۵ تاکنون است.  ویندوز ۷ را می توان بهینه ترین ویندوز که تاکنون انتشار یافته است، دانست. در این نسخه از ویندوز با تحلیل هایی که از کاربران به عمل آمد، سعی در بهینه سازی محیط کاربری و سایر قسمت های این ویندوز شده است. می توان به جرأت ادعا کرد که دیگر عمر Vista به سر رسیده است و این سیستم عامل غیرمحبوب در بین کاربران، باید به مرور کنار گذاشته شود. دلایل تمایل کاربران در استفاده از Windows ۷ را می توان به شرح زیر دانست:  اگر خواننده نیماپدیا هستید، پس مشترک خوراک آن شوید تا مطالب آنرا بصورت رایگان در خوراک خوان تان تحویل بگیرید.

اگر نمیدانید خوراك چیست ، اینجا را مطالعه كنید


از این پس شـمـا می‏توانید نیماپدیا را علاوه بر زبان شیرین فـارسی، با 36 زبان دیگر دنیا مـشاهده کنید !

آلبانی آندورا بلغارستان چین دانمارك استونی فندلاند آلمان یونان
  اسلونی كره جنوبی اسپانیا سوئد تایلند تركیه اوكراین ویتنامانگلیس
هلند فیلیپین لهستان پرتغال رومانی روسیه عربستان صربستان اسلواكی
مجارستان هندوستان اندونزی ایتالیا ژاپن لاتویا جمهوری چك مالت لیتوانی قبل از این رونمایی مایکروسافت در مورد  ویندوز ۷  بشدت مخفی کاری می کرد اما با این رونمایی مشخص شد که سیستم عامل جدید مایکروسافت دارای تغییرات عمده ای از زمان ویندوز ۹۵ تاکنون است.  ویندوز ۷ را می توان بهینه ترین ویندوز که تاکنون انتشار یافته است، دانست. در این نسخه از ویندوز با تحلیل هایی که از کاربران به عمل آمد، سعی در بهینه سازی محیط کاربری و سایر قسمت های این ویندوز شده است. می توان به جرأت ادعا کرد که دیگر عمر Vista به سر رسیده است و این سیستم عامل غیرمحبوب در بین کاربران، باید به مرور کنار گذاشته شود. دلایل تمایل کاربران در استفاده از Windows ۷ را می توان به شرح زیر دانست:

 

 
۱) ویندوز ۷ در مقایسه با Vista قابل اطمینان تر است.
۲) اگر نرم افزاری قابلیت اجرا روی ویستا را داشته باشد، روی
Windows ۷ هم اجرا خواهد شد.
۳) مصرف باتری در ویندوز ۷ بهینه شده است، بنابراین طول عمر باتری لپ تاپ در ویندوز ۷ بیشتر از ویستا خواهد بود.
۴) اگر سیستمی قادر به اجرای ویستا باشد، حتماً توانایی اجرای ویندوز ۷ را دارد، زیرا ویندوز ۷ بسیار سبک تر از ویستا است.

 

امکانات جدید در ویندوز ۷


۱) کم توقع 
ویندوز ۷ سیستم عاملی کم توقع است و توانایی پشتیبانی از پیکربندی سیستم های ضعیف را دارا می باشد که این امر یکی از مشکلات اصلی سیستم عامل ویستا بود. از دیگر مزایای  ویندوز ۷ حجم کمتر آن نسبت به ویستا است که در حدود نصف حجم ویستا نیاز به HDD دارد.

 


۲) میز کار جذاب
از زمان انتشار اولین ویندوز تاکنون میز کار دچار تغییرات اساسی نمی شد و تنها با جابه جا کردن چند آیکون و تغییر دادن رنگ آنها از سوی مایکروسافت، نسخه جدیدتر Windows ارائه می شد اما در
ویندوز ۷ می توان شاهد تغییرات عمده ای در میز کار بود. به عنوان نمونه افزودن Side bar به میز کار، این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد تا با قرار دادن ابزارهای مورد نیازش در آن، سریع تر عملیات خود را انجام دهد.

 

۳) bar Task
نوار ابزار 
ویندوز ۷ با تلقی رایج ما از نوار ابزار کاملاً متفاوت است و نحوه چینش آیکون ها نیز دچار تغییر شده است.
برای بازکردن پنجره ها از درون نوار ابزار می توانید به صورت ۲ مرحله ای عمل کنید. اگر روی آیکونی کلیک راست کردید و گزینه جدیدی تحت عنوان lists jump را دیدید زیاد تعجب نکنید، این لیست پرشی سریع به شما این توانایی را می دهد که دسترسی سریع به امکانات برنامه را داشته باشید.
در 
ویندوز ۷ پنجره ها سریعتر و ساده تر ساماندهی می شود اگر یک پنجره را به بالای صفحه نمایش بکشید به صورت خودکار به حالت Max در می آید و اگر به سمت چپ یا راست کشیده شود اندازه پنجره نصف می شود.
از دیگر امکانات جدید peeking پنجره ها است که بدون ورود به پنجره می توان به شکلی سریع، مطالب داخل آن را خواند و نگاهی به آنها انداخت.

 

۴) Libraries
بخش مهم دیگری از رابط کاربری ویندوز، جستجوگر آن است.در Explorer جدید
ویندوز ۷ مفهوم جدیدی تحت عنوان کتابخانه ها (Libraries) مورد استفاده قرار گرفته است که می توان با استفاده از آن به نوع خاصی از فایل ها بدون توجه به محل قرارگیری آنها از هارددرایو و تنها براساس نوع و پسوند آنها دسترسی یافت.

 

۵) هسته جدید
معماری داخلی
ویندوز۷ دومین ویرایش از هسته ویندوز ویستا است. تا قبل از ارائه ویندوز ویستا ارتقای هسته های ویندوز آنقدر چشمگیر نبود و در آنها نمی توان شاهد تحولات جدید بود اما با ورود ویستا تغییرات بسیاری صورت گرفت که این تغییرات در ویندوز ۷ به خوبی قابل مشاهده است.

 


۶) Fremework۴

در ویندوز ۷ از توانمندی های Fremework۴ استفاده شده است.

 

۷) شناسایی هوشمند
ویندوز ویستا توانایی شناسایی بیش از ۸۰۰ درایو سخت افزاری را دارد که این پشتیبانی در 
ویندوز ۷به بیشترین میزان خود رسیده است.  ویندوز ۷ از موتور جدیدی برای یافتن و به روز کردن سخت افزارهای سیستم استفاده می کند و توانایی شناسایی و نصب ۵۰ تا ۹۵ درصد از درایوها را دارد.

 

 
۸) stage Device
در 
ویندوز ۷ قابلیت جدید دیگری موسوم به Device stage قرار داده شده که فرآیند به اشتراک گذاری داده ها را میان رایانه و سایر وسایل دیگر راتسهیل می کند به گونه ای که تعامل بسیار خوبی با ویندوز موبایل ۷ و لایو - ویو ۳ برقرار می کند که دلیل اصلی مایکروسافت برای این اقدام، یکسان سازی زندگی آفلاین(ofline) و آنلاین (line on) کاربران از طریق نرم افزارهایشان است.
۹) سرعت و کیفیت بالاتر 
ویندوز ۷ بسیار کمتر از ویستا از منابع سیستم مانند CPU و RAM استفاده می کند و بخش زیادی از قدرت آنها را در اختیار سایر نرم افزارها قرار می دهد. در  ویندوز ۷ زمان های هدررفت مانند لود شدن، خاموش شدن، برگشت از  Standby وکاهش یافته است. به علاوه  ویندوز ۷ گزینه بسیار مناسبی برای کاربران رایانه های همراه است.

 


۱۰) نامرئی کردن
ویژگی Show Desktop از گزینه های پرکاربرد در سیستم عامل است که در 
ویندوز ۷ در انتهای سمت راست نوار وظیفه پیاده سازی شده است.

 


۱۱) توسعه Device ها: 
ویندوز ۷ به صورت پیش فرض امکان پشتیبانی از Bluetooth را دارا می باشد، بعلاوه امکان پشتیبانی از تعداد بیشتری از Device ها از طریق صفحه Device and Printer در اختیار کاربران قرار گرفته است.

 


۱۲) Account Control
ویژگی امنیتی خوب ویستا، کنترل اکانت کاربری، کاربران است.

 

۱۳) Group Home
شبکه کارگروهی به شما اجازه می دهد تا به راحتی رایانه هایی را که از سیستم عامل
۷ Windows استفاده می کند به شبکه خانگی وصل کنید تا تصاویر، موسیقی ها، ویدیوها، سخت افزارها را به اشتراک بگذارید، این امکان منحصراً برای شبکه های خانگی طراحی شده است و اگر کاربر در یک شبکه عمومی شده این امکان برایش فراهم نخواهد شد.

 

۱۴) قابلیت صفحه لمسی
در ویندوز جدید مایکروسافت این امکان در نظر گرفته شده است که شما بدون صفحه کلید نیز بتوانید در حالت Screeen Touch استفاده کنید.

 

حداقل سخت افزارهای مورد نیاز
خوشبختانه می توان اعا کرد که 
ویندوز ۷ نسبت به ویندوزهای قبلی جمع و جورتر شده است و شما با داشتن یک سیستم معمولی می توانید از امکانات آن استفاده کنید، برای این منظور حداقل های زیر باید در مورد سیستم شما صادق باشد.    RAM:۱GB ,CPU:۱GH  ,HDD:۱۶GB  , VGA:۱۲۸Mb  ,ODD ,LAN 

    
روزنامه ایران  اگر خواننده نیماپدیا هستید، پس مشترک خوراک آن شوید تا مطالب آنرا بصورت رایگان در خوراک خوان تان تحویل بگیرید.

اگر نمیدانید خوراك چیست ، اینجا را مطالعه كنید


از این پس شـمـا می‏توانید نیماپدیا را علاوه بر زبان شیرین فـارسی، با 36 زبان دیگر دنیا مـشاهده کنید !

آلبانی آندورا بلغارستان چین دانمارك استونی فندلاند آلمان یونان
  اسلونی كره جنوبی اسپانیا سوئد تایلند تركیه اوكراین ویتنامانگلیس
هلند فیلیپین لهستان پرتغال رومانی روسیه عربستان صربستان اسلواكی
مجارستان هندوستان اندونزی ایتالیا ژاپن لاتویا جمهوری چك مالت لیتوانی